Przejdź do głównej zawartości

Zabawa z metodą " Poranny krąg "Podczas zajęć "Poranny  krąg ".
Metoda integracji polisensorycznej według pór roku polega na pobudzaniu wszystkich zmysłów dziecka za pomocą symboli podstawowych, których źródłem jest Świat przyrody .
Są to takie symbole jak :
- żywioły
-barwy
-kolory
-smaki
-wrażenia dotykowe i termiczne.

Te symbole zostały uporządkowane odpowiedniej porze roku
i z tą nazwa metody.

O metodzie można przeczytać np. TU; http://www.przedszkole208.edu.pl/index.php?page=porannykrag


Elementy tej metody można z powodzeniem wykorzystać podczas zabawy w domu. 
Podczas rozmów o wiośnie ,  zapalamy lampkę z zapachem cytryny ( wodzimy oczkami za światłem)


Śpiewamy piosenkę o wiośnie i masujemy rączki oliwką.
Po takim wstępie rozpoczynamy tematykę o wiosenną .


  Sadziliśmy szczypiorek . 
Podczas sadzenia spotkanie z żywiołem - dotykanie i wąchanie ziemi.Myjemy rączki i dla odprężenia wprowadzamy instrument .

Wiosną będzie bębenek gramy raz głośno raz cicho, dziecko wygrywa podany rytm.


Poznajemy kolor wiosny ZIELONY

zabawa z chustą
zielone pudło sensoryczne
zielone światło
Pod koniec zabawy smakujemy cytrynę i gasimy naszą lampkę zapachową .
Takie zabawy choć są przeznaczone dla dzieci z upośledzeniem jako metoda dydaktyczna . 
My polecamy też dla małych dzieci do 3 roku życia ,
 jako zabawa w domu , która będzie niezwykle ciekawa i stymulująca dla maluszka. 


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.