Przejdź do głównej zawartości

Zamki i rycerze


Typową pasją chłopców są zamki i rycerze. Maks już niedługo będzie miał 4 latka , dorasta i zamki bardzo go interesują.
Zwiedzaliśmy już kilka zamków i starą osadę piastowską.
Zamki  stały się natchnieniem do zabaw tematycznych.


Czytamy książki i zamkach i rycerzach , Maks jest zafascynowany.
Bawimy się zamkami i nawet wykonaliśmy swój z papieru. 


Maks zadaje dużo pytań , poznaje nowe słowa :
paź , giermek , turniej rycerski, kodeks rycerski, mury obronne, baszta, czy fosa.


Bawimy się w życie na zamku i wokół niego.


Jednak rycerze wywierają największe wrażenie , Maks też chce być rycerzem i mieć swoją wybrankę. Już wie jakiej królowej będzie rycerzem, Królowej Śniegu Elzie. To właśnie jej złoży " ślubowanie rycerskie ".


Poznał budowę zamków , poznał życie na zamku, życie rycerzy i kodeks rycerski. Teraz sam buduje swój zamek. 


Założył zbroję , którą przywiózł z Malborka podczas ostatniej podróży . Broni swojego zamku przed strasznym smokiem.Wszystkiego o zamkach i rycerzach dowiedział się z książki
 "1000 PYTAŃ I ODPOWIEDZI".
Została ona podzielona na 7 działów tematycznych : Gwiazdy i planety, Planeta Ziemia, Dinozaury,Starożytna cywilizacja, Zamki i rycerze, Wynalazki oraz Transport.

Natomiast piękny papierowy zamek, łatwy do wykonania ( bez nożyczek i kleju) mamy z książki Centrum Edukacji Wydawniczej "WYCINANKI DLA CHŁOPCÓW" w , której prócz zamków znajdziecie dinozaury i pojazdy.


Teraz nawet Smerfy opanowały zamek.


Szalona zabawa trwa od świtu do zmroku, wieczorem zamek ma inne , mroczne oblicze.


Nasze zwierzęta z farmy , też się przydają , Bo Maks już wie , że ludzie żyjący obok zamku , na wsiach byli też bardzo potrzebni rycerzom. 


Zabawa połączona z nauką , czy nauka przez zabawę ?
Ważne , że bardzo interesuje Maksa.

Czy wiecie dlaczego schody zamkowej wieży skręcają w prawo ?
My już , to wiemy i kiedyś o tym opowiemy :)


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.