Przejdź do głównej zawartości

RzeżuchaPierwszy dzień wiosny .
Jak wiosna , to tradycyjnie siejemy rzeżuchę.Wspaniała zabawa , eksperymenty i nauka obserwacji.
Dziecko poznaje zasady wzrostu roślin , angażuje się w uprawę i pielęgnację.

Dlaczego rzeżucha , a nie szczypiorek czy fasola ?

Bo rzeżucha rośnie szybko i można pokazać dziecku etapy wzrostu. My właśnie tak robimy.Pojemnik na sadzonki  z przegródkami kupiony właśnie w LIDL'u.

Maks w przegródki wkłada watę namoczoną w wodzie .
 Teraz co dziennie siejemy rzeżuchę.
Dzięki takiemu siewowi widać różnicę wielkości naszych kiełków.
Rzeżuchę stawiamy w ciepłym nienasłonecznionym miejscu . Dobrze co 3-4 godziny spryskiwać wodą , nie dopuścić do wyschnięcia nasion. I już po 5-7 dniach kiełki gotowe do jedzenia.
Jak widać u nas na pierwszym zdjęciu wspaniale widać etapy wzrostu.
Maks dumny ze swojej uprawy , nawet dziwny smak i zapach mu nie przeszkadza.
 Rzeżucha nie tylko pięknie wygląda  , ale jest bardzo  zdrowa .

Kiełki rzeżuchy zawierają jod , co wpływa na hormon tarczycy.
Usprawnia system odpornościowy , witaminy C, B i PP,
i  ma właściwości antyalergiczne.

Smacznego i miłej zabawy :D

Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.