Przejdź do głównej zawartości

Domowe pomoce do stymulacji zmysłu wzroku
Ćwiczeń stymulacji wzroku .

Jest wiele prostych zabaw :
- skarbonka i małe monety
-tarcza z lotkami na rzepy
-paletka z piłeczkami na rzepy
-domino czy puzzle

Jednak chcę pokazać jak w prosty sposób wykonać pomoce terapeutyczne.

Bardzo prostym ćwiczeniem gałek ocznych jest wodzenie za światłem świeczki. Dziecko nieruchomo trzyma głowę , my przesuwamy powoli zapaloną świeczkę w lewo ,prawo, góra i dół.
Siedząc naprzeciw dziecka możemy dokładnie obserwować dokładność i prawidłowość ćwiczenia.


Linijka z kropkami do ćwiczeń w domu akomodacji i konwergencji . Dziecko opiera jeden koniec linijki na nosie i wodząc wzrokiem po kolei wymienia kolory kropek. Takich linijek można wykonać kilka z różną kolejnością kolorów kropek. Leniwa ósemka koordynacja oko-ruch, ćwiczenie gałek ocznych, koncentracji ,  bardzo przydatne u dzieci z zagrożonych dysleksją.


Wszystkiego rodzaju labirynty drewniane z rysikiem do prowadzenia kulki.
Ćwiczenie koordynacji oko-ręka , motoryki małej , koncentracji, śledzenia i stymulacji pamięci.


Dla szkolnych dzieci już zaczynających czytać .
Polecam bardzo prosty sposób czytania z kolorową folią , bardzo prosty i tani.
Dziecko zakrywa np. jedną stronę książki ( na której nie czyta). Czytając na arkuszu używa foli jako linijki  , zaznaczając pod czytanym tekstem.
Polecane szczególnie w dysleksji, dla lepszej koncentracji , przy zaburzeniach percepcji wzrokowej przestrzennej .Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.