Przejdź do głównej zawartości

Wiosenna łąka:)


Maksiu po powrocie z przedszkola opowiadał o łące. Jak widać dzisiaj pani musiała poruszyć ten temat. Łąka jest jednym z tych miejsc , które wiosną zamieniają się w wyjątkowy sposób. Prawie codziennie pojawia się na niej coś nowego. 
Tu mlecz , tam chabry,rumianek , maki i koniczyna. Dziewczynki plotą wianki z koniczyny , chłopcy biegają i zbierają robaki . 
Łąka to wspaniały bezpośredni kontakt dziecka z przyrodą. 

Codzienne odwiedzanie pobliskiej łąki umożliwi dziecku obserwację zmieniającej się przyrody. Starsze przedszkolaki mają możliwość stworzyć swój pierwszy zielnik. Poznają pospolite zioła i ich zastosowanie. (mniszek lekarski, rumianek, pokrzywa,krwawnik)  Obserwacja  roślin i zwierząt mieszkających i żerujących  na łące pozwoli zrozumieć cykl życia. 
Maluszki przy okazji rozmów o łące mogą poznać wiersze Jana Brzechwy np. " Chrząszcz" , " Żuk", "Lecą muchy".... 
Piękny wiosenny bukiet , może być pięknym prezentem na Dzień Matki . Laurkę możemy stworzyć odbijając na kartce liście zanurzone w farbie ...Warto też porozmawiać o wiosennych kolorach.Popularne posty z tego bloga

Miało być ekstra , a wyszło jak zawsze

Taki stos ciastolin przygotowała babcia dla Zuzi i Maksa :)
Jednak miało być coś ekstra. Kupiłam barwniki spożywcze złoty i srebrny , podekscytowana przystąpiłam do pracy ,ale.... Zamiast złotego wyszedł bladożółty , zamiast srebrnego zwykły biały ...:(
* Tak było ze złotym , zachwyt nadzieja i NIC...:
Druga próba ze srebrnym i znów klapa...:Wszyscy zawiedzeni ,teraz babcia musi poprawić humor dzieciakom . Szybko zabieram się za produkcję ciastoliny ... ....kilka kilo mąki i.....

Wielkie kule ciastoliny stygną ,jeszcze troszkę wygnieciemy . Każda kula podzielona na ćwiartki i lądują w woreczkach .
Zuzia i Maks wędrują do domku ze sporym zapasem ciastoliny , z każdego koloru dwa woreczki i duża siatka się uzbierała.
A miało być tak ekstra...:(

****
Przepis na naszą  ciastolinę znajdziecie n.p .:  ( TU )
Miłej zabawy , a nasza ciastolina pójdzie z dziećmi do przedszkola !

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Piasek kinetyczny

Gdy przyjdą zimne lub deszczowe dni ,  nawet w Święta odrobina piasku przyda się do zabawy. Pierwsza zabawę  zaczyna Ola ,  później reszta dzieciaków .
Przepis na domowy piasek znajdziecie   ( TU )