Przejdź do głównej zawartości

Od samogłoski - spółgłoski do sylab...


Nauka czytania ! 
Troszkę czasu minie zanim zaczniemy czytać . Maks zna samogłoski , poznaje spółgłoski. Zaczyna czytać pierwsze sylaby . Jak na razie , to się jeszcze bawimy , ale .....niedługo .


Dzieci lubią naukę przez zabawę , więc kostka samogłoska nam dziś pomoże.
Drukuję planszę z samogłoskami , laminuję . Maks kula kostką i zaznacza pisakiem 
sucho- ścieralnym  wskazaną  samogłoskę. 

Podobne zabawy możemy spotkać TU:

&Wydrukowałam też inne plansze spółgłoska z wszystkimi samogłoskami . Uczymy się łączyć w sylaby. Czytamy pierwsze sylaby:) p , m, b, i , f , w , t , d.....

Polecam artykuł na temat czytania sylabowego TU:
Sposobów zabawy może być wiele. Ważne utrwalenie samogłosek i poznawanie stopniowe nowych.

UWAGA: <powtarzanie - rozumienie - nazwanie > to żelazna zasada.Maks ma jeszcze troszkę czasu do rozpoczęcia czytania. Cały czas się bawimy !
Tylko tyle na ile Maks  ma ochotę. Nic na siłę !


Ostatnio kupiłam nową grę "Mistrz słowa".  
Zafascynowała Maksa i mam nowy pretekst do powtórki . 


Gramy nie według zasad gry . Mamy swoją zabawę :)
Kulamy kostką odgadujemy samogłoski, później dwiema kostkami i dwie samogłoski . Klepsydra odmierza nam czas. Maks szczęśliwy , bo zawsze zdąży odgadnąć.  ( Czasu jest dużooo. )


Gdy dziecko zna większość spółgłosek możemy pokusić się o kulanie pozostałymi kostkami i je odczytywać . 
( kostka samogłoska + kostka spółgłoska )
Kostek jest 10 , więc kombinacji może być wiele . Możemy też układać samodzielnie sylaby , czy łatwe wyrazy.


Jak widać na zdjęciach bawiliśmy się fajnie . Było dużo śmiechu i emocji :)Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.