Przejdź do głównej zawartości

Art therapy N 4Malujemy całym ciałem . Połączyłam zajęcia sensoryczne z plastycznymi.
Maks kiedyś miał problemy z taką zabawą , dzisiaj wręcz przeciwnie.
Pierwotnym systemem zmysłowym jest właśnie dotyk , tak bardzo potrzebny dziecku.
Ma  wpływ na poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, koncentrację i funkcje ruchowe.
Maks stymulacje dotykową przechodzi od urodzenie . Były opory i są nadal , jednak nieznaczne.
Teraz malowanie ciałem jest nawet ciekawe i przyjemne. Z pewną dozą ostrożności , ale już coraz lepiej.
Przygotowałam zabezpieczoną folią budowlaną powierzchnię podłogi. Dużą kartkę i fajnie jak jest lustro. Dziecko z ciekawością się ogląda i lustro pomaga dostrzec , że zabawa jest fajna.
Plastykowe talerzyki jako paleta do farb. Farbka plakatowa i pianka do golenia. Dlaczego pianka ?
Są dwa powody ekonomiczny , bo farbki wystarczy odrobina i łatwiej umyć . Jest i drugi powód ważniejszy. Pianka jest delikatna i przyjemna w dotyku, pozwala łatwo się rozprowadzić na ciele.Teraz już wystarczy dziecka wyobraźnia . Miła łagodna , relaksująca muzyka i swoboda.
Delikatnie dziecko słownie zachęcamy do zabawy : teraz ręce, może nogi , a teraz zrób "orła" na papierze. Spróbujcie sami , warto i czas letni temu sprzyja.
Zabawa przeniesiona w plener , do ogrodu dostarczy dziecku niesamowitych doznań nie tylko dotykowych.


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.