Przejdź do głównej zawartości

Europa - Rosja

 Rosja , kraj obu kontynentów  u nas jednak zamieścimy w grupie krajów europejskich.

Jaki był powód naszego tematu ?
To proste :  MATRIOSZKA :)

Znalazły się w naszym domu i Maks docieka , co to i z skąd ....


Jak Maks  wybrał temat , to drążymy dalej.
Matrioszki to wspaniałe narzędzie ćwiczeń motoryki małej.
Pomoc w ćwiczeniach wielkości, szeregu, nawet dla maluszka.

Jednak dla nas jest wspaniałym pretekstem do rozmów o Rosji.Pierwsze zadanie polega na doklejeniu odpowiednich połówek lelek.


Teraz na mapie Europy znaleźliśmy część Rosji , a zadaniem było dokleić brakujący zabytek Kreml.


Poznajemy charakterystyczne stroje mieszkanek Rosji. Rozmawiamy o kraju ,klimacie, obyczajach i ciekawostkach . Poznajemy jego różnorodność.


Maks uwielbia pociągi i w naszych zadaniach nie może zabraknąć , kolei Transsyberyjskiej.
To najdłuższa linia kolejowa na Świecie , ma prawie 9300 kilometrów. 
Maks śledzi przebieg trasy osłuchuje się z nazwami miast , dobrze będzie jak zapamięta nazwę stolicy Rosji - Moskwę.


Maks z naszej podróży do Moskwy przywiózł matrioszki. Mamy aż trzy komplety , Maks musi połączyć lalki od najmniejszej do największej i uważać , żeby były z jednego kompletu.


Po pięknie wykonanych zadaniach , w nagrodę mama narysowała dla Maksa Kreml. 
Teraz najprzyjemniejszy moment kolorowanie.


Drugiego dnia naszej zabawy poznamy symbole Rosji: flagę, godło 
oraz charakterystyczne przedmioty z Rosją związane : strój ludowy, bałałajkę, matrioszki i charakterystyczna budowla, Kreml.


Nie zapominamy o wiedzy książkowej odpowiedniej do wieku Maksa encyklopedii .
Poznajemy  bardzo ciekawy i bardzo różnorodny kraj. Ciekawe miejsca i ciekawostki. 


Jak widać wiedza skromna , ale odpowiednia dla 4 latka.
Maksa zafascynowały nasze opowieści.
Jeszcze wieczorem przed spaniem powtarzał,
czytając książki o największym na Świecie kraju , Rosji.

c.d.n.

*
Zapraszamy na nasze posty o kontynentach: 

8) Ameryka północna 


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.