Przejdź do głównej zawartości

Mobile dla maluszka

Mobile , to pierwsze zabawki dla dzieci. Łatwe do samodzielnego wykonania . Jednak w Montessori wykonujemy według pewnych schematów (szablonów).
Uczą niemowlaka nie tylko widzenia , ale patrzenia , koncentracji , wodzenia wzrokiem. Jednak najpiękniejszym obrazem dla dziecka jest twarz matki i do niej się najbardziej przywiązuje. Obserwuje i w późniejszym okresie naśladuje .Śmiało można powiedzieć , że to wspaniałe pierwsze ćwiczenia logopedyczne. 


Przejdźmy jednak do zabawek w duchu Montessori.

Zabawką jaka powinna według metody Montessori  zawisnąć nad łóżeczkiem , lub miejscem czuwania dziecka jest mobile.

Co to takiego ?
To wisząca zabawka ( często DIY ) , która przykuwa wzrok dziecka .  Uczy koncentracji i wodzenia wzrokiem musi być dostosowana do wieku maluszka.

1. To wszystkie obrazki kontrastowe ( biało - czarne) -wiek od 0 do 3 miesięcy 

Obecnie w księgaiach znajdziemy dużą różnorodność obrazków i książeczek czarno -białych

Opis i wykonanie znajdziemy TU:


Jednak osobiście polecam w miejscu czuwania ( np. obok przewijaka) umieścić duże lustro z naklejonym obrazkiem typu cień np. króliczka . Taki obrazek można zmieniać co pewien czas , ale też można zmieniać miejsce obrazka na lustrze. Obrazek możemy wyciąć z foli samoprzylepnej. Światło lustra i cień ( obrazek) skupią wzrok dziecka.2. Kolejną zabawką będzie Munari -wiek od 3 -6 tygodni Mobile Munari jest charakterystyczną montessoriańską zabawką.

zdj.  z internetu3. Następne mobile zabawki , będziemy mogli wprowadzać w kolorach .
 Jednak dobrze jak będą to materiały odbijające światło.
Wiek 5-12 tygodni-
I).  Ośmiościany : szblon TU:

http://www.bielemorele.pl/karuzelka-montessori-z-osmioscianami/


http://www.alternative-montessori.com/mobiles-montessori/


http://bellascasa.com/montessori-classic-mobiles

4. Jako kolejną z zabawek polecę zabawki rytmiczne ( muzyczne), 

dzwoneczki na tasiemce , drewniane pałeczki.......


U nas wspaniale sprawdzały się drewniane grzechotki , kołatki , czy zaklinacz deszczu . Dziecko wsłuchuje się w delikatne dźwięki .
5. Dla troszkę starszych maluszków 
od 10-18 tygodnia , a nawet dla 1-2 latka :)

Kolorowe piękne zawieszki, powiewajace na sznurkach. 
Cieszą oko, uspokajają i co najważniejsze ćwiczą wzrok i koncentrację.

W tym miejscu pozwolę sobie polecić moją ulubioną stronę z ozdobami, dekoracjami, modelami z papieru....typu papier TOY , z której często korzystam :
Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.