Przejdź do głównej zawartości

Mobile dla maluszka

Mobile , to pierwsze zabawki dla dzieci. Łatwe do samodzielnego wykonania . Jednak w Montessori wykonujemy według pewnych schematów (szablonów).
Uczą niemowlaka nie tylko widzenia , ale patrzenia , koncentracji , wodzenia wzrokiem. Jednak najpiękniejszym obrazem dla dziecka jest twarz matki i do niej się najbardziej przywiązuje. Obserwuje i w późniejszym okresie naśladuje .Śmiało można powiedzieć , że to wspaniałe pierwsze ćwiczenia logopedyczne. 


Przejdźmy jednak do zabawek w duchu Montessori.

Zabawką jaka powinna według metody Montessori  zawisnąć nad łóżeczkiem , lub miejscem czuwania dziecka jest mobile.

Co to takiego ?
To wisząca zabawka ( często DIY ) , która przykuwa wzrok dziecka .  Uczy koncentracji i wodzenia wzrokiem musi być dostosowana do wieku maluszka.

1. To wszystkie obrazki kontrastowe ( biało - czarne) -wiek od 0 do 3 miesięcy 

Obecnie w księgaiach znajdziemy dużą różnorodność obrazków i książeczek czarno -białych

Opis i wykonanie znajdziemy TU:


Jednak osobiście polecam w miejscu czuwania ( np. obok przewijaka) umieścić duże lustro z naklejonym obrazkiem typu cień np. króliczka . Taki obrazek można zmieniać co pewien czas , ale też można zmieniać miejsce obrazka na lustrze. Obrazek możemy wyciąć z foli samoprzylepnej. Światło lustra i cień ( obrazek) skupią wzrok dziecka.2. Kolejną zabawką będzie Munari -wiek od 3 -6 tygodniMobile Munari jest charakterystyczną montessoriańską zabawką.

zdj.  z internetu3. Następne mobile zabawki , będziemy mogli wprowadzać w kolorach .
 Jednak dobrze jak będą to materiały odbijające światło.
Wiek 5-12 tygodni-
I).  Ośmiościany : szblon TU:

http://www.bielemorele.pl/karuzelka-montessori-z-osmioscianami/


http://www.alternative-montessori.com/mobiles-montessori/


http://bellascasa.com/montessori-classic-mobiles

4. Jako kolejną z zabawek polecę zabawki rytmiczne ( muzyczne), 

dzwoneczki na tasiemce , drewniane pałeczki.......


U nas wspaniale sprawdzały się drewniane grzechotki , kołatki , czy zaklinacz deszczu . Dziecko wsłuchuje się w delikatne dźwięki .
5. Dla troszkę starszych maluszków 
od 10-18 tygodnia , a nawet dla 1-2 latka :)

Kolorowe piękne zawieszki, powiewajace na sznurkach. 
Cieszą oko, uspokajają i co najważniejsze ćwiczą wzrok i koncentrację.

W tym miejscu pozwolę sobie polecić moją ulubioną stronę z ozdobami, dekoracjami, modelami z papieru....typu papier TOY , z której często korzystam :
Popularne posty z tego bloga

Miało być ekstra , a wyszło jak zawsze

Taki stos ciastolin przygotowała babcia dla Zuzi i Maksa :)
Jednak miało być coś ekstra. Kupiłam barwniki spożywcze złoty i srebrny , podekscytowana przystąpiłam do pracy ,ale.... Zamiast złotego wyszedł bladożółty , zamiast srebrnego zwykły biały ...:(
* Tak było ze złotym , zachwyt nadzieja i NIC...:
Druga próba ze srebrnym i znów klapa...:Wszyscy zawiedzeni ,teraz babcia musi poprawić humor dzieciakom . Szybko zabieram się za produkcję ciastoliny ... ....kilka kilo mąki i.....

Wielkie kule ciastoliny stygną ,jeszcze troszkę wygnieciemy . Każda kula podzielona na ćwiartki i lądują w woreczkach .
Zuzia i Maks wędrują do domku ze sporym zapasem ciastoliny , z każdego koloru dwa woreczki i duża siatka się uzbierała.
A miało być tak ekstra...:(

****
Przepis na naszą  ciastolinę znajdziecie n.p .:  ( TU )
Miłej zabawy , a nasza ciastolina pójdzie z dziećmi do przedszkola !

Mała tablica sensoryczna

Tak jak wspomniałam w jednym z postów jestem strasznie zapracowana. Właśnie tworzę kilka tablic , dwie sensoryczne i jedną manipulacyjną.
Dzisiaj przedstawiam jedną z nich , najprostszą i najmniejszą . Drewniana tablica sensoryczna zawisła w naszej kuchni , maluszki zachwycone . Dochodzą do niej i sprawdzają faktury , które wzbudzają w nim ciekawość .
Dodatkowo wyryta jest fala , po której dziecko może wodzić paluszkiem . Jest też sznurek z kółkami ,które można przesuwać.
Tablicę wieszam czasami kółkami u góry .  Zmusza Olkę do  wyciągnięcia ręki i śledzeniu kółek przesuwanych po sznurki z jednej strony na drugą.Teraz kilka słów jak tablica została wykonana. 
Oczywiście podstawą jest duża drewniana płyta ,wyryty szlaczek w kształcie fali, kilka różnorodnych faktur i sznurek z koralami. Faktury  (od lewej )to : - folia gr

Silikonowe formy

Z pewnością pamiętacie , że ostatnio opętały mnie rzeźby wykonywane metodą utwardzania materiału. klik  Pierwsze rzeźby były gipsowe , taka rozgrzewka przed pracą w Powertex 'ie . Kolejnym etapem są tworzone własnoręcznie Formy popiersia  figur. Kupiłam dwa popiersia , wykonałam własną formę i...... tworzenie każdej z figur to oszczędność 40 zł .