Przejdź do głównej zawartości

W Średniowieczu nad rzeką


 "...We wrześniu  zapraszamy na wystawę pt. „W średniowieczu nad rzeką”. Ekspozycja prezentuje różne dziedziny życia średniowiecznego człowieka, które miały związek z jego egzystencją w pobliżu wody – rzek, strumieni i jezior.
Ludzie od zawsze chętnie osiedlali się w pobliżu wody. Bliskość rzek i jezior stwarzała dogodne warunki do życia. Woda niezbędna była do picia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wykorzystywano ją także do wszelkich zajęć gospodarskich. Ponadto bliskość wody zapewniała obfitość łatwo dostępnego pożywienia  w postaci ryb i ptactwa wodnego. Poza tym dawała możliwość sprawnej komunikacji między sąsiednimi osadami, a nawet bardziej odległymi terytoriami.
Prezentowane zabytki archeologiczne związane są z czynnościami odbywającymi się nad wodą: od prania, przez łowienie ryb, aż po transport. Niektóre z przedmiotów niewiele się zmieniły przez  tysiąclecia, inne są bardziej zagadkowe. Wszystkie stanowią jednak świadectwo tego, że rzeki i ludzie od zawsze byli sobie bliscy.
Kiedy: od 1 września do 31 października 2015 r.
Kuratorzy: mgr Magdalena Poklewska-Koziełł, mgr Magdalena Sprenger.."http://www.muzarp.poznan.pl/Popularne posty z tego bloga

Miało być ekstra , a wyszło jak zawsze

Taki stos ciastolin przygotowała babcia dla Zuzi i Maksa :)
Jednak miało być coś ekstra. Kupiłam barwniki spożywcze złoty i srebrny , podekscytowana przystąpiłam do pracy ,ale.... Zamiast złotego wyszedł bladożółty , zamiast srebrnego zwykły biały ...:(
* Tak było ze złotym , zachwyt nadzieja i NIC...:
Druga próba ze srebrnym i znów klapa...:Wszyscy zawiedzeni ,teraz babcia musi poprawić humor dzieciakom . Szybko zabieram się za produkcję ciastoliny ... ....kilka kilo mąki i.....

Wielkie kule ciastoliny stygną ,jeszcze troszkę wygnieciemy . Każda kula podzielona na ćwiartki i lądują w woreczkach .
Zuzia i Maks wędrują do domku ze sporym zapasem ciastoliny , z każdego koloru dwa woreczki i duża siatka się uzbierała.
A miało być tak ekstra...:(

****
Przepis na naszą  ciastolinę znajdziecie n.p .:  ( TU )
Miłej zabawy , a nasza ciastolina pójdzie z dziećmi do przedszkola !

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Piasek kinetyczny

Gdy przyjdą zimne lub deszczowe dni ,  nawet w Święta odrobina piasku przyda się do zabawy. Pierwsza zabawę  zaczyna Ola ,  później reszta dzieciaków .
Przepis na domowy piasek znajdziecie   ( TU )