Przejdź do głównej zawartości

W Średniowieczu nad rzeką


 "...We wrześniu  zapraszamy na wystawę pt. „W średniowieczu nad rzeką”. Ekspozycja prezentuje różne dziedziny życia średniowiecznego człowieka, które miały związek z jego egzystencją w pobliżu wody – rzek, strumieni i jezior.
Ludzie od zawsze chętnie osiedlali się w pobliżu wody. Bliskość rzek i jezior stwarzała dogodne warunki do życia. Woda niezbędna była do picia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wykorzystywano ją także do wszelkich zajęć gospodarskich. Ponadto bliskość wody zapewniała obfitość łatwo dostępnego pożywienia  w postaci ryb i ptactwa wodnego. Poza tym dawała możliwość sprawnej komunikacji między sąsiednimi osadami, a nawet bardziej odległymi terytoriami.
Prezentowane zabytki archeologiczne związane są z czynnościami odbywającymi się nad wodą: od prania, przez łowienie ryb, aż po transport. Niektóre z przedmiotów niewiele się zmieniły przez  tysiąclecia, inne są bardziej zagadkowe. Wszystkie stanowią jednak świadectwo tego, że rzeki i ludzie od zawsze byli sobie bliscy.
Kiedy: od 1 września do 31 października 2015 r.
Kuratorzy: mgr Magdalena Poklewska-Koziełł, mgr Magdalena Sprenger.."http://www.muzarp.poznan.pl/Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.