Przejdź do głównej zawartości

Od ziarna do chleba

-Babciu dlaczego ten chleb jest ciemny, a tamten  jasny ?
-Bo są pieczone z różnej mąki .
-A z skąd jest mąka?.........

Chyba już wszyscy wiecie dlaczego taki wybrałam temat :)
Właściwie Maks wybrał temat !

" Od ziarna do chleba"


Zaczynamy od kłosów , rozkładamy na czynniki pierwsze.
Oddzielamy ziarno , plewy i siano . 
Wszystko dokładnie oglądamy i omawiamy.
Maks dowiaduje się  jak wygląda praca w gospodarstwie ,
oraz jak wygląda produkcja chleba.


Czytamy książki o tej tematyce ( odpowiednie do wiek Maksa).


W gospodarstwie rośnie wiele różnych roślin zbożowych .
Nasiona zbóż , czyli ziarna są bardzo pożywne, przygotowuje się z nich smakowite produkty.Teraz Maks bawi się w piekarza . 
Upiecze różne chlebki, bułki i ciastka .
Maks uwielbia sensoryczne  zabawy ,jak  mieszanie ciasta.
Rączki ,duszą , kulają iugniatają .
Powstają wspaniałe ,choć nie jadalne bułeczki i chlebki.


Jak wszystko wyschnie  będziemy malować i zdobić .

***

Następne zajęcia już zaplanowane :

- poznamy popularne w Polsce zboża , będziemy je porównywać
-wszystko o  ryżu
- wszystko o kukurydzy 
oraz Maks wspomniał coś o ziemniakach;)
Szykuje nam się dużo pracy !


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.