Przejdź do głównej zawartości

Laboratorium

Już nie po raz pierwszu u nas " Hodowla kryształów"


Wygląd prawdziwie naukowy .
Witamy w naszym laboratorium, zaczynamy nasze doświadczenie chemiczne.
Potrzebne i mniej potrzebne materiały :)
-lateksowe rękawiczki
-okólary ochronne
-ałun potasowy
-ciepła woda
-szypułka w kształcie łyżeczki do mieszania
-probówki
-pojemnik do mieszania składników
;)


Maks zabiera się za pracę .
Z dużą ostrożnością wsypuje do wody [ KAl(SO4) · 12 H2O)  ]Następny etap to:

-mieszanie, mieszanie i mieszanie ok. 3 min 
Maks ze skupieniem prawdziwego naukowca  miesza , aż do całkowitego rozpuszczenia się proszku.Rozmieszany roztwór wlewa Maks do probówek.

Teraz znów musimyuzbroić się w cierpliwość , będziemy czekać ok. 10-12 godzin.Po zakończeniu procesu krystalizacji wyciąga kryształy z roztworu.

Teraz pozostawiamy do wysuszenia na ręczniku kuchennym.
Znów kilka godzin czekania, jednak Maks nie mogł się doczekać. 
 Nie czekał aż kryształy uformują się i zwiększą swoją objętość
 ( w wyniku procesu chłodzenie)lub kilka dni ,
 aż uformują się i zwiększą swoją objętość ( w wyniku procesu parowania).
Maks już wie , że praca prawdziwego badacza jest bardzo ciężka i uczy cierpliwości oraz wytrwałości.
Nasze kryształy może nie są okazałe , ale własne :) Wyhodowane samodzielnie !

***

Zapraszam na podobne posty : 

Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.