Przejdź do głównej zawartości

Tablica sensoryczna DIY

Kolejna już trzecia tablica.
Tym razem tablica sensoryczna bardziej pod BOBATH'owców.
Bardzo ważnym elementem z , którego jestem dumna jest korba.
Korba kręci się w lewo lub w prawo , rączka gumowa sowa z wypustkami.
Zaletą rączki jest to ,że się nie wyślizguje z ręki ,a nasza sówka obraca się na rączce bez konieczności puszczania jej podczas obrotu. Dzięki takiej budowie pozwoli na łatwe obracanie korbą nawet dzieciom z MPD.
Dodatkowo spiralny wzór w okół przyciąga wzrok. 
Kolejnym elementem na środku wysokości tablicy jest pas do wodzenia rękoma w poziomie na całej szerokości tablicy . Zachęca dziecko do :głaskania , przesuwania dłońmi w poziomie przy dużym wyproście rąk, oraz dziecko może manewrować paluszkami w żelu przesuwając małe przedmioty.
Ciekawym i przyciągającym uwagę elementem jest lustrzana powierzchnia z tasiemkami.
Jej blask przyciąga wzrok . Kolorowe tasiemki prowokują do potrząsania nimi, co ułatwia gładka i miła powierzchnia.
W dolnej części tablicy znajduje się wiele elementów prostych do potrząsania, kręcenia , oraz innych manipulacji.

I tak od lewej :
- rura z lejkiem do wrzucania drobnych przedmiotów ( np.pomponów)
-ta czarna kula ,to gruby balon z fasolą i przewiązany czarną siateczką ( gniotek)
-biała kula, służy do potrząsania wydaje drewniany  , ciepły dźwięk 
-nad kulą wisi kulkowe pokrętło , kolorowe kulki stukają i kręcą się w okół 
-na środku zawieszone dwie kulki zakończone kółkami , zawieszone na sznurku przeciągniętym przez oczko ( przeciąganie naprzemienne kulek)
-czerwone koło , to przcisk ( piszczałka ) , a nad nim lampka LED ,świeci po naciśnięciu
-ponownie kolorowe kulki do obracania i biała kula z kółkiem na tasiemce do szarpania i wydająca drewniany pogłos  
- ciut wyżej mój ulubiony dzwonek dla owiec ( najgłośniejszy,metalowy dźwięk na tablicy)


Tablica moim zdaniem wspaniale nadaje się dla dzieci mniejszych ciekawych Świata ,uwielbiających wkładać rączki i wszystko dotykać i kręcić ( w domu , w żłobku..)
Jednak moja tablica jest zrobiona specjalnie do przedszkola specjalnego , w którym będą się nią bawić dzieci z MPD , z niepełnosprawnością lekką i znaczną.

Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.