5/31/2016

Latarnie morskie polskiego wybrzeża - Łeba w oczach Maksa



Jak mówimy o MORZU , to nie sposób pominąć latarnie morskie.
Maksa zawsze interesowały latarnie . Klika z nich już widział i zwiedzał.
Nawet na własnych nogach zaszedł na szczyt najwyższej latarni w Świnoujściu i otrzymał dyplom. 
Tym razem w Łebie udało nam się znaleźć miniaturowe latarnie polskiego wybrzeża.
Maks pozował przy nich wytrwale , teraz wydrukujemy zdjęcia i stworzymy książkę. 




















Błękitek mówiący wieloryb - Łeba w oczach Maksa


Spek­takl "Błę­ki­tek mówiący wie­lo­ryb" jest abso­lutną nowo­ścią tech­no­lo­giczną. Łączy teatr, kino i udział publicz­no­ści w roz­woju akcji przed­sta­wie­nia. Show oparty jest na tech­no­lo­gii inte­rak­tyw­nej ani­ma­cji kom­pu­te­ro­wej, pozwa­la­ją­cej widzowi "na żywo" roz­ma­wiać z posta­cią na ekra­nie. Robi to nie­sa­mo­wite wra­że­nie na uczest­ni­kach widowiska.
Spek­takl skie­ro­wany jest do mło­dego widza w prze­dziale wie­ko­wym 3?12 lat, ale ani­muje całą publicz­ność łącznie z doro­słymi. Przed­sta­wie­nie jest pełne humoru i nagłych zwro­tów akcji, zawiera ele­menty edu­ka­cyjne, trak­tuje o eko­lo­gii, ale naj­waż­niej­sza jest moż­li­wość poroz­ma­wia­nia na żywo z wie­lo­ry­bem. Cze­goś takiego jesz­cze nie było!

Spek­takl, to nie tylko show roz­ryw­kowy. Prze­ka­zuje tre­ści edu­ka­cyjne doty­czące eko­lo­gii i dba­ło­ści o środo­wi­sko. Co ważne, robi to w spo­sób nie­na­chalny, bez wykładu i suchego dydak­ty­zmu. Dzieci utoż­sa­miają się z głów­nym boha­te­rem, chcą być jego przy­ja­ciółmi. Sta­wiamy je w roli czyn­nych obroń­ców pięk­nego, czy­stego, nie­za­śmie­co­nego świata, który repre­zen­tuje Błę­ki­tek. To przy­jaźń z naszym boha­te­rem i cała ta przy­goda czy­nią dzieci wraż­li­wymi na pro­blem ochrony środowiska.

Spek­takl oparty jest na inte­rak­cji z publicz­no­ścią. Wszystko, co widzimy na ekra­nie, ani­mo­wane jest na żywo. Dia­log z publicz­no­ścią jest w dużej mie­rze impro­wi­zo­wany. Postaci z ekranu na żywo współ­grają z akto­rami na sce­nie. Publicz­ność nie jest tylko bier­nym widzem, ale czyn­nie uczest­ni­czy w roz­woju akcji. Od samego początku naszego show uczymy dzieci odwagi w gło­śnym reago­wa­niu, kla­ska­niu, wypo­wia­da­niu się - żywio­ło­wym uczest­ni­cze­niu w spek­ta­klu. Robimy to stop­niowo - zaczy­namy spo­koj­nie, ale z cza­sem cała widow­nia po pro­stu sza­leje, stwa­rza­jąc naprawdę nie­spo­ty­kaną atmosferę.
Fak­tem jest, że - ze względu na żywą inte­rak­cję - głów­nymi akto­rami naszego przed­sta­wie­nia są sami widzo­wie, zarówno mło­dzi jak i doro­śli. Jed­nak za ich dobry humor i świetną przy­godę, którą mają prze­żyć, odpo­wiada ekipa naukow­ców w składzie:
  • Emilka - Jagoda Stach
  • Mira­bella - Beata Sadkowska
  • Błę­ki­tek - Mariusz Krzemiński
  • Juliusz - Artur Pontek
Gościn­nie w naszym spek­ta­klu udział biorą:
  • Piotr Gąsow­ski - jako John Roc­ke­fe­ler i
  • Tomasz Kna­pik - jako Komputer
Sce­na­riusz i reży­se­ria - Mariusz Krzemiński

OBSADA:
Zespół aktorski:
Beata Sadkowska/ Agnieszka Peplińska
Jagoda Stach/ Julia Kołakowska- Bytner
Artur Pontek/ Maciej Makowski
Mariusz Krzemiński/ Wojtek  Rotowski/ Janek Cięciara
Animacje:  Digital Emotions Krzysztof Kieszkowski
Scenariusz i reżyseria: Mariusz Krzemiński
Produkcja i organizacja T-ART PL Artur Pontek













5/30/2016

Wyrzutnia Rakiet - Łeba w oczach Maksa

Podczas wyprawy na WYDMY musimy zatrzymać się w WYRZUTNI RAKIET.


Wyrzutnia rakiet

WYRZUTNIA RAKIET - napotykamy na nią w połowie drogi na wydmy . Jest to tajny niemiecki poligon z 1940 roku . Miejsce to wybrano ze względu na słabe zaludnienie oraz sporą odległość od wojsk alianckich. Był to poligon doświadczalny , na którym testowano rakiety i przeprowadzano próby różnego rodzaju bomb , które zrzucano przeważnie na jez. Łebsko. Większość budowli poligonu wysadzono w powietrze, przed wkroczeniem na te tereny wojsk radzieckich . Przetrwał jeden bunkier , w którym obecnie mieści się muzeum . Zwiedzający mogą obejrzeć w nim wystawę fotograficzną , stare dokumenty i plany poligonu. Większość eksponatów znajduje się na zewnątrz, pod gołym niebem są to m.in.: szkła pancerne z okien bunkrów , lej startowy dla rakiet , elementy broni i wojskowy motocykl, a także resztki polskich wyrzutni rakiet meteo. Przy muzeum czynny jest sklepik z pamiątkami i punkt małej gastronomii . Po zwiedzeniu poligonu mała wąska dróżka znajdująca się obok sklepiku zaprowadzi nas do wieży widokowej , z zachwycającą panoramą na morze, wydmy i jezioro.














Wydmy Ruchome - Łeba w oczach Maksa


Wydmy ruchome

Wydmy Ruchome są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie w ilości 130 000 km2 plaż. Piasek osuszany przez wiatr i słońce , wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Już od stuleci przesuwane są one w kierunku wschodnim i południowo wschodnim, z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku. Siła działania wędrującej wydmy jest ogromna, bowiem zagraża ona roślinności i zasypuje wszystko co napotyka na swej drodze. Jej moc zależy od siły wiatru, wysokości stoku , czoła wydmy i ukształtowania terenu. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą. Wydmy powstają z morskiego, pozbawionego próchnicy piasku, mają biały kolor. Od momentu ich powstania, na tym jałowym i niesprzyjającym podłożu próbują osiedlić się rośliny. Aby przetrwać, muszą być one jednak odporne na zasolenie podłoża, zasypywanie oraz na wysoką temperaturę rozgrzanego w upalne dni piasku. Ich zarastaniu przeciwdziała także wiatr wiejący przez cały rok. Rośliny opanowują w pierwszej kolejności niższe partie wydm, dlatego też ich wyższa część, nieustabilizowana przez trawy, jest bardziej podatna na działanie wiatru i przemieszcza się szybciej, nawet do 9 m w ciągu roku, gdy porośnięte trawą, zaledwie do 3 m na rok. Dla zapewnienia szczególnej ochrony zespołom wydm, utworzono Obszar Ochrony Ścisłej Mierzeja. Atrakcyjny i dostępny dla turystów wydmowy szlak zajmuje pięciokilometrowy odcinek Mierzei Łebskiej.

http://www.leba.pl/atrakcje/wydmy-ruchome.html