Przejdź do głównej zawartości

Kolory JesieniPoznaliśmy wczoraj jesienny owoc JABŁKO .
Dzisiaj przyszła pora na jesienne kolory.  Jesień to najbardziej kolorowa pora roku , warto więc kolorom poświęcić troszkę czasu.
Do pomocy mamy kolorowe tabliczki  montessori , oraz kilka jesiennych liści.

Kolory Maks ma już opanowane  :
-poznawanie i nazywanie barw
-dostrzega różnice jednego koloru ( ciemny, jaśniejszy, najjaśniejszy)
Ćwiczymy nazwy kolorów w :
-przymiotniku ( zielony)
-rzeczowniku (zieleń)
Dzięki pomocnym tabliczkom , doświadcza i zachwyca się kolorem otaczającego go Świata.Nasz zestaw gotowy , prosta i bardzo ciekawa nauka kolorów.Wybieramy jeden liść , omawiamy jakie kolory na nim dominują.
Dziecko wybiera z pudełka tabliczki z najbardziej zbliżonymi kolorami.
Według nauki montessori mniejszym dzieciom wystarczą 3 kolory do wskazania. Starsze , które  zaznajomione są z kolorami i opanowały tą sztukę mogą pokusić się o wskazanie większej liczby kolorów czy odcieni .
Nawet na pozornie jednolitym liściu można dopatrzeć się odcieni lub różnych kolorów.Pozornie zadanie nie jest takie łatwe , nie zawsze dobierzemy kolor identycznie. 
Jednak dobrze jak dziecko samo dojdzie do wniosku , że wybrało kolor najbardziej podobny z dostępnych tabliczek .Zdjęcia troszkę przekłamują kolory .Zresztą widzenie koloru jest indywidualne .
Dlatego też dobrze jak podczas dobierania dziecko uzasadnia wybór, nazywa kolor i dobiera odcienie.


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.