Przejdź do głównej zawartości

Cykl życia żaby
Rozwój żaby jest bardzo dynamiczny i ciekawy.
Żaba bardzo się różni w kolejnych etapach rozwoju.

cykl życia żaby pobrany z internetu 

obrazek z życia żaby pobrany z internety

 zdjęcia na karty pobrane  z internetu  

***

Jak co wiosnę  żaba w zbiornikach wodnych  składa 1000 - 6000 jaj - zwane skrzekiem.
Po około 4 dniach w jajach zaczynają rozwijać się kijanki - embriony ( zarodki żaby).
Po 8 dniach kijanki zaczynają samodzielnie żyć . Jednak ich wygląd jest daleki od wyglądu dorosłej żaby. Kijanka jeszcze nie ma kończyn , posiada ogon i oddycha skrzelami.
Kijanki szybko rosną , wyrastają jej najpierw tyne kończyny , później przednie.
Po ok. 70 dniach kijanka podobna jest do żaby , jednak posiada jeszcze ogon . Skrzela zastępowane są przez płuca , dzięki temu żaba będzie mogła wyjść na ląd. 
Po ok. 90 dniach ogon odpada . Mamy już dojrzałą żabę.:)Film i wspaniale pokazany rozwój żaby


Karty do pobrania jak zawsze na FB w grupie montessori-karty, pliki za free :)
https://www.facebook.com/groups/389613441247975/
Miło będzie jak jako zapłatę za pobrane pomoce klikniecie LUBIĘ TO !
Przy umieszczaniu na swoich blogach nie zapomnij podać ,
że są moją własnością :)

***


Żaby posiadają szkielet i dzięki któremu mięśnie są  dobrze zamocowane  , 
 pozwalają na zwinne i szybkie ruchy.
Tylne kończyny  dobrze umięśnione i bardzo skoczne, 
mają też błonę między palcami dzięki niej dobrze pływają.
Żaba jest płazem bezogonowym. Żyje w zbiornikach wodnych , choć są wyjątki...
Żywi się larwami, muchami,  komarami, robakami, owadami...Dzięki swojemu lepkiemu jeżykowi łapie ofiarę połyka w całości.
Zimują w mule , a ich funkcje życiowe ulegają spowolnieniu.


c.d.n.

Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.