Przejdź do głównej zawartości

Żaba


Tak jakobiecaliśmy po owadach , robakach i mięczakach...
zaczynamy naukę o płazach i gadach .

Pierszym płazem jest żaba.
Płazy to dziwne stworzenia , które rodzą się w wodzie  ,
następnie  większość z nich wychodzina ląd i zmienia swój wygląd.


Do takich  dziwnych stworzeń należą:
żaby, ropuchy,traszki , salamandry oraz dziwne płazy beznogie.Młode płazy , to kijanki i żyją w wodzie.
Żabie kijanki mają pofałdowane skrzele , którym oddychają w wodzie.
Skrzela po kilku tygodniach kurczą się i już żaba  oddycha płucami.


Cykl życia żaby:
-jajeczka
-embriony
-kijanki z nóżkami
-zabka
-dorosła żaba

Poznajemy też szkielet żaby, maks bez problemy znajduje kończyny kręgosłup, czaszkę z dużymi oczodołami, oraz kość biodrową.

A co jedzą żaby:
muchy, komary, robakii ślimaki nagie ...
które połykają w całości.
W polowaniu żabie pomaga lepki język ,którego długość prawie dorównuje długości ciała żaby.Po małym wstępie warto wybrać się do ZOO.
Maks już się zakochał w żabkach.
Szczególnie gdy ujrzał małe i w pięknych kolorach....
Ale niestety te żółciutkie piękności są jadowite !


Cudne istoty już w Maksie będą się kojarzyć z pięknem i  delikatnością .
Obserwuje dokładnie i plany na zakup żabki są, 
ale czy mama się zgodzi.


Po takiej wizycie czas zacząć poważną naukę.
Jednak zobaczycie naszą pracę w następnym poście.
Utrwalimy nabytą wiedzę , 
stworzymy karty naukowe.
:)

Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.