Przejdź do głównej zawartości

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości , to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat. 

11 listopada 1918 nasz kraj odzyskał niepodległość po wielu latach zaborów.Gdyby nie nasi dzielni przodkowie Polska mogła nigdy nie odzyskać wolności.

Co by się stało ?

Dzisiaj nie mówilibyśmy po polsku, a nasz kraj by nie istniał .
Nie było by naszych symboli  narodowych:
-Godła 
-Flagi
-Hymnu .....
   
                                                                             

Dzień Niepodlwgłości Maksiowi kojarzy się z paradą , i rogalami Marcińskimi.
Jednak chociaż ma tylko kilka latek , jest bardzo świadomy swojej Polskości.


Jemy pyszne rogale i rozmawiamy o Zaborach, Piłsudskim , Symbolach Narodowych  i Wolności.W Poznaniu Dzień Niepodległości obchodzony jest bardzo uroczyście.


Po pochodzie Maks sprawdza nabytą wiedzę o swoim pięknym kraju Polsce. 


Maks już wie ,że jest MAŁYM POLAKIEM  . 

11 listopada  jak co roku pójdziemy świętować Święto Niepodległości na ulicach Poznania. 
Tego dnia w Poznaniu zupełnie inaczej niż w innych miastach obchodzimy to święto ,
w prawdziwie Amerykańskim stylu.

Poznaniacy objadają się Rogalami Świętomarcińskimi.
 Popołudnie spędzamy na ulicy Święty Marcin ,
 gdzie  będzie defilada, armata i samochód pancerny .....
Wieczorem oglądniemy sztuczne ognie .


Polecamy !

na youtube: 
1)  https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA

2)  https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

3) do muzeum rogala 
  https://www.youtube.com/watch?v=uAiIzhgoVNU

c.d.n.Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.