Przejdź do głównej zawartości

Pszczoła

Wiosenne rozmowy o insektach , pszczoła. Poznajemy budowę pszczoły , cykl życia, pszczela rodzina i czy pszczoła jest pożyteczna . 
Na tej stronie znajdziecie wszystkie nasze zabawy i naukę o pszczole. 
Post będzie rozrastał  się do potrzeb wiedzy Maksa.


Na początek zabawa sensoryczna :)


Później zaczynamy rozmowy s stylu montessori. Proste obrazkowe przedstawienie kolejności cyklu życia. Rozpoznajemy części ciała pszczoły ( katy z budową wprowadzę w przyszłym roku)


Dzięki ilustracji internetowej możemy pięknie zilustrować rozwój. 


Opis budowy jeszcze bez kart montessori . Podstawy budowy znamy i porównujemy ilustrację , z modelem i prawdziwą pszczołą .


Zestaw cieni i karta kontroli owadów. Pobrana z blogu za free.
 Dobra książka dobra na wszystko , szczególnie jak wiedza dostosowana jest do wieku dziecka.

Rozmowy o pszczołach , jak wygląda ,gdzie mieszka i czy są pożyteczne.
Poznamy pszczelą rodzinę: królową , trutnia, robotnicę ....i co one robią.
Krewni pszczoły są bardzo podobni , należą do jednego rzędu błonkoskrzydłych. 
Są między innymi : osy i szerszenie , ale nie są już tak sympatyczne jak nasza pszczółka.Maks już wie dlaczego mówimy : " Pracowity jak pszczółka".
Już wie , że zapylają rośliny , a z nektaru robią miód....a miodek jest pyszny i zdrowy.


Wie już wszystko o miodzie :)
Miód powstaje z nektaru lub spadzi . Miodki mają różne smaki i kolory. W zależności od kwiatów z których pszczoły zbierały pyłek i nektar. 
Jest więc miód: kasztanowy, lipowy, akacjowy, lawendowy, gryczany, rzepakowy, wrzosowy, wieloowocowy, spadziowy......
Miodkiem Maks słodzi napoje, dodaje do deserów, smaruje chlebek i uwielbia płatki z miodem.
Bo miodek jest zdrowy , leczy i wzmacnia organizm.
Jeszce jedno spojrzenie przez lupę na pszczołę i.....Jakie wielkie ma oczy , gdzie czułka i odwłok ...

I już może Maksiu powiedzieć , że wie dużoooo o pszczołach( jak na 4 -latka )

Na zakończenie warto przejrzeć filmik  ze strony scholaris.pl:)
Polecam !

***Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.