Przejdź do głównej zawartości

" Opowiadania dla dzieci według Shakespeare'a "


Przeglądając książkę ,Maks mówi " Tego to się najbardziej bałem" wskazując ilustrację do "Makbet'a"


Najwybitniejszym twórcą literatury angielskiej oraz największym reformatorem teatru bez wątpienia jest Wiliam Shakespeare. Cieszył się on sporą popularnością już za życia. Jego komedie i tragedie doczekały się inscenizacji na całym świecie. Wiadomo również, że wprowadził do języka angielskiego około sześćset słów. Książka Opowiadania dla dzieci według Shakespeare´a to pozycja jedyna w swoim rodzaju. Znalazło się w niej sześć adaptacji szekspirowskich dzieł: Wieczór Trzech KróliRomeo i JuliaBurza,Sen nocy letniejMakbet oraz Hamlet. Wszystkie z powodzeniem zostały dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka. Sięgając po lekturę, młody czytelnik nie pożałuje swojej decyzji. Wraz z bohaterami weźmie udział w miłosnej intrydze, rozegranej w tajemniczej Ilirii; będzie świadkiem nieszczęśliwej miłości Romea i Julii – nastoletnich przedstawicieli zwaśnionych rodów; zaobserwuje codzienne życie na wyspie, gdzie wypełniający polecenia Ariel manipuluje rozbitkami; podąży do gęstego lasu w ślad za zrozpaczonymi kochankami; przekona się o niebezpieczeństwie, jakie niesie z sobą żądza władzy oraz zdrada przyjaciół; wreszcie z zaciekawieniem prześledzi losy mieszkańców elsynorskiego zamku. Wszystkie adaptacje ukazują wartości, bez których niemożliwe byłoby ludzkie życie. Uwypuklone zostały uczciwość, prawdomówność, lojalność, miłość i wierność, natomiast napiętnowane: zemsta, złość, nienawiść, kłamstwo, chęć zysków oraz działanie egoistyczne. Warto nauczyć się bezbłędnego ich rozpoznawania, by w chwili zderzenia ideałów z rzeczywistością móc opowiedzieć się po stronie prawdy, dobra i piękna. By to osiągnąć, trzeba posiadać świadomość możliwości utraty wewnętrznego spokoju i poczucia sensu życia.Pięknie wydana książka Opowiadania dla dzieci według Shakespeare´a bez wątpienia trafi w gusta młodych czytelników. Napisana językiem przystępnym i całkowicie zrozumiałym przez dzieci i dorosłych, nie tylko bawi, ale przede wszystkim - uczy. Duże i kolorowe ilustracje autorstwa Christy Unzner zdobią wszystkie bez wyjątku strony. Gruba i zarazem miękka w dotyku okładka pozwala na częste korzystanie z lektury, bez obawy o szybkie jej zniszczenie. Pełniąca rolę zakładki czerwona wstążeczka pozwala łatwo odnaleźć zaznaczony fragment. Uzupełnienie stanowi przedstawiona w ciekawy sposób biografia Wiliama Shakespeare´a, obejmująca jego życie i najważniejsze dzieła. Cytaty pochodzące z tekstów oryginalnych zostały zapisane kursywą. Wszystko to sprawia, że sięgnięcie po lekturę daje wiele radości, pogłębia wiedzę oraz uczy odpowiednich postaw i zachowań.( recenzja Danuta Szalejewska dla http://www.granice.pl )


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.