Przejdź do głównej zawartości

Mała motoryka

Szukasz inspiracji na kreatywną naukę przez zabawę .
Chcesz poprawić dynamikę i precyzję ręki dziecka. 
Usprawnić samoobsługę , a w przyszłości rysowanie i pisanie .
Chcesz ułatwić dziecku start szkolny...
Zapraszam do podpatrywania  naszych zabaw i  kreatywnej wspólnej zabawy z własnym  dzieckiem. 


 Mała motoryka , czyli ćwiczenia paluszków i rączek maluszka.
Proste zabawy usprawniające i przygotowują rączki do pisania , zabawy bez zabawek.

Wspaniałe już dla kilku miesięcznego malucha są wszystkie zabawy sensoryczne działające na zmysł dotyku. Zabawy w kisielu, galaretce, hydrożel , nasiona zbóż oraz różne masy plastyczne. Dziecko dotykając poznaje ciepło, zimno, różne masy : ciągnące , lepkie, twarde i elastyczne...


W wieku ok. 2 roku życia nasze maluszki co raz chętniej uczestniczą w zabawach plastycznych.
Malowanie paluszkami nie tylko wspaniale stymuluje , ale też ćwiczy paluszki i koordynację oko-ręka. Pozwól  dziecku jak najwięcej kolorować i malować zaowocuje to później.


Przedszkolaki ( 3 latki) potrafią już się na krótko skupić . W tym wieku prawdziwym zainteresowaniem cieszą się wszystkie przewlekanki i nawlekanki . 


Podczas zabaw w ogrodzie czy podczas kąpieli polecamy wszystkiego rodzaju przelewanki i przesypywanki .Niezastąpioną pomocą dla 3-4 latków , ale i młodszych dzieci są klamerki. Klamerki można przypinać wszędzie . Maluszki uwielbiają przypinanki i odpinanki klamerkowe do własnych ubrań.  Przedszkolak może wykorzystać je podczas zabaw edukacyjnych ( karty klamerkowe Montessori)


Przedszkolaki chętnie będą też wpychać pomponiki i różne kulki do otworów
 ( butelek, lub specjalnie wyciętych otworów w pudełku)Sami możemy dziecku stworzyć matę manualną , lub dawać do zabawy nakrętki , zakrętki butelek, śrubki, gumki....albo nożyczki , dziurkacze,  które dla maluszka są bardzo atrakcyjne.


Dla 4 latka zabawy w pisanie szlaczków , kółek na piasku będzie już wstępem do pisania . Wszystkiego rodzaju wypukłe wzory, cyfry, litery wspaniale ćwiczą koordynację oko-ręka , która jest tak ważna w pisaniu. 
Jednak bardzo ważną zasadą przy takich zabawach jest nauka prawidłowego wodzenia ręką od strony lewej do prawej i z góry na dół . Zawsze podczas zabaw grafomotorycznych prosimy dziecko o śledzenie oczkami paluszka.


Dziecko bez zabawek wspaniale wypełni sobie czas klejąc kartki, przyklejając naklejki, przenosząc pensetą różne przedmioty, czy wycinając .
Wszystkie te zabawy ćwiczą rączkę , a szczególnie penseta uczy poprawnego chwytu ( pensetowego)


Zabawy z samoobsługi , czyli zapinanie i odpinanie: guzików, zamków, haftek, rzepów ...


Dojdziemy do perfekcji , nawet pałeczki do jedzenia nie będą nam straszne. 


Wzory  grafomotoryczne dla starszaka , pozwolą opanować płynność ruchów ręki.


Możemy jeszcze wspomnieć o "leniwej ósemce" , która jest wspaniałą pomocą w zabawach i ćwiczeniach polegających na przekraczaniu linii środka , koordynacji oko-ręka.

*

Mam nadzieję , że przedstawione przykłady zabawy bez zabawek zainspirują rodziców do zabaw ćwiczących  małą motorykę dziecka .

Zapraszamy do wspólnej zabawy , odwiedzania naszego blog'u i  strony na FB :) 

***

Popularne posty z tego bloga

Miało być ekstra , a wyszło jak zawsze

Taki stos ciastolin przygotowała babcia dla Zuzi i Maksa :)
Jednak miało być coś ekstra. Kupiłam barwniki spożywcze złoty i srebrny , podekscytowana przystąpiłam do pracy ,ale.... Zamiast złotego wyszedł bladożółty , zamiast srebrnego zwykły biały ...:(
* Tak było ze złotym , zachwyt nadzieja i NIC...:
Druga próba ze srebrnym i znów klapa...:Wszyscy zawiedzeni ,teraz babcia musi poprawić humor dzieciakom . Szybko zabieram się za produkcję ciastoliny ... ....kilka kilo mąki i.....

Wielkie kule ciastoliny stygną ,jeszcze troszkę wygnieciemy . Każda kula podzielona na ćwiartki i lądują w woreczkach .
Zuzia i Maks wędrują do domku ze sporym zapasem ciastoliny , z każdego koloru dwa woreczki i duża siatka się uzbierała.
A miało być tak ekstra...:(

****
Przepis na naszą  ciastolinę znajdziecie n.p .:  ( TU )
Miłej zabawy , a nasza ciastolina pójdzie z dziećmi do przedszkola !

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Piasek kinetyczny

Gdy przyjdą zimne lub deszczowe dni ,  nawet w Święta odrobina piasku przyda się do zabawy. Pierwsza zabawę  zaczyna Ola ,  później reszta dzieciaków .
Przepis na domowy piasek znajdziecie   ( TU )