Przejdź do głównej zawartości

Mała motoryka

Szukasz inspiracji na kreatywną naukę przez zabawę .
Chcesz poprawić dynamikę i precyzję ręki dziecka. 
Usprawnić samoobsługę , a w przyszłości rysowanie i pisanie .
Chcesz ułatwić dziecku start szkolny...
Zapraszam do podpatrywania  naszych zabaw i  kreatywnej wspólnej zabawy z własnym  dzieckiem. 


 Mała motoryka , czyli ćwiczenia paluszków i rączek maluszka.
Proste zabawy usprawniające i przygotowują rączki do pisania , zabawy bez zabawek.

Wspaniałe już dla kilku miesięcznego malucha są wszystkie zabawy sensoryczne działające na zmysł dotyku. Zabawy w kisielu, galaretce, hydrożel , nasiona zbóż oraz różne masy plastyczne. Dziecko dotykając poznaje ciepło, zimno, różne masy : ciągnące , lepkie, twarde i elastyczne...


W wieku ok. 2 roku życia nasze maluszki co raz chętniej uczestniczą w zabawach plastycznych.
Malowanie paluszkami nie tylko wspaniale stymuluje , ale też ćwiczy paluszki i koordynację oko-ręka. Pozwól  dziecku jak najwięcej kolorować i malować zaowocuje to później.


Przedszkolaki ( 3 latki) potrafią już się na krótko skupić . W tym wieku prawdziwym zainteresowaniem cieszą się wszystkie przewlekanki i nawlekanki . 


Podczas zabaw w ogrodzie czy podczas kąpieli polecamy wszystkiego rodzaju przelewanki i przesypywanki .Niezastąpioną pomocą dla 3-4 latków , ale i młodszych dzieci są klamerki. Klamerki można przypinać wszędzie . Maluszki uwielbiają przypinanki i odpinanki klamerkowe do własnych ubrań.  Przedszkolak może wykorzystać je podczas zabaw edukacyjnych ( karty klamerkowe Montessori)


Przedszkolaki chętnie będą też wpychać pomponiki i różne kulki do otworów
 ( butelek, lub specjalnie wyciętych otworów w pudełku)Sami możemy dziecku stworzyć matę manualną , lub dawać do zabawy nakrętki , zakrętki butelek, śrubki, gumki....albo nożyczki , dziurkacze,  które dla maluszka są bardzo atrakcyjne.


Dla 4 latka zabawy w pisanie szlaczków , kółek na piasku będzie już wstępem do pisania . Wszystkiego rodzaju wypukłe wzory, cyfry, litery wspaniale ćwiczą koordynację oko-ręka , która jest tak ważna w pisaniu. 
Jednak bardzo ważną zasadą przy takich zabawach jest nauka prawidłowego wodzenia ręką od strony lewej do prawej i z góry na dół . Zawsze podczas zabaw grafomotorycznych prosimy dziecko o śledzenie oczkami paluszka.


Dziecko bez zabawek wspaniale wypełni sobie czas klejąc kartki, przyklejając naklejki, przenosząc pensetą różne przedmioty, czy wycinając .
Wszystkie te zabawy ćwiczą rączkę , a szczególnie penseta uczy poprawnego chwytu ( pensetowego)


Zabawy z samoobsługi , czyli zapinanie i odpinanie: guzików, zamków, haftek, rzepów ...


Dojdziemy do perfekcji , nawet pałeczki do jedzenia nie będą nam straszne. 


Wzory  grafomotoryczne dla starszaka , pozwolą opanować płynność ruchów ręki.


Możemy jeszcze wspomnieć o "leniwej ósemce" , która jest wspaniałą pomocą w zabawach i ćwiczeniach polegających na przekraczaniu linii środka , koordynacji oko-ręka.

*

Mam nadzieję , że przedstawione przykłady zabawy bez zabawek zainspirują rodziców do zabaw ćwiczących  małą motorykę dziecka .

Zapraszamy do wspólnej zabawy , odwiedzania naszego blog'u i  strony na FB :) 

***

Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.