4/26/2015

Mała motoryka

Szukasz inspiracji na kreatywną naukę przez zabawę .
Chcesz poprawić dynamikę i precyzję ręki dziecka. 
Usprawnić samoobsługę , a w przyszłości rysowanie i pisanie .
Chcesz ułatwić dziecku start szkolny...
Zapraszam do podpatrywania  naszych zabaw i  kreatywnej wspólnej zabawy z własnym  dzieckiem. 


 Mała motoryka , czyli ćwiczenia paluszków i rączek maluszka.
Proste zabawy usprawniające i przygotowują rączki do pisania , zabawy bez zabawek.

Wspaniałe już dla kilku miesięcznego malucha są wszystkie zabawy sensoryczne działające na zmysł dotyku. Zabawy w kisielu, galaretce, hydrożel , nasiona zbóż oraz różne masy plastyczne. Dziecko dotykając poznaje ciepło, zimno, różne masy : ciągnące , lepkie, twarde i elastyczne...


W wieku ok. 2 roku życia nasze maluszki co raz chętniej uczestniczą w zabawach plastycznych.
Malowanie paluszkami nie tylko wspaniale stymuluje , ale też ćwiczy paluszki i koordynację oko-ręka. Pozwól  dziecku jak najwięcej kolorować i malować zaowocuje to później.


Przedszkolaki ( 3 latki) potrafią już się na krótko skupić . W tym wieku prawdziwym zainteresowaniem cieszą się wszystkie przewlekanki i nawlekanki . 


Podczas zabaw w ogrodzie czy podczas kąpieli polecamy wszystkiego rodzaju przelewanki i przesypywanki .Niezastąpioną pomocą dla 3-4 latków , ale i młodszych dzieci są klamerki. Klamerki można przypinać wszędzie . Maluszki uwielbiają przypinanki i odpinanki klamerkowe do własnych ubrań.  Przedszkolak może wykorzystać je podczas zabaw edukacyjnych ( karty klamerkowe Montessori)


Przedszkolaki chętnie będą też wpychać pomponiki i różne kulki do otworów
 ( butelek, lub specjalnie wyciętych otworów w pudełku)Sami możemy dziecku stworzyć matę manualną , lub dawać do zabawy nakrętki , zakrętki butelek, śrubki, gumki....albo nożyczki , dziurkacze,  które dla maluszka są bardzo atrakcyjne.


Dla 4 latka zabawy w pisanie szlaczków , kółek na piasku będzie już wstępem do pisania . Wszystkiego rodzaju wypukłe wzory, cyfry, litery wspaniale ćwiczą koordynację oko-ręka , która jest tak ważna w pisaniu. 
Jednak bardzo ważną zasadą przy takich zabawach jest nauka prawidłowego wodzenia ręką od strony lewej do prawej i z góry na dół . Zawsze podczas zabaw grafomotorycznych prosimy dziecko o śledzenie oczkami paluszka.


Dziecko bez zabawek wspaniale wypełni sobie czas klejąc kartki, przyklejając naklejki, przenosząc pensetą różne przedmioty, czy wycinając .
Wszystkie te zabawy ćwiczą rączkę , a szczególnie penseta uczy poprawnego chwytu ( pensetowego)


Zabawy z samoobsługi , czyli zapinanie i odpinanie: guzików, zamków, haftek, rzepów ...


Dojdziemy do perfekcji , nawet pałeczki do jedzenia nie będą nam straszne. 


Wzory  grafomotoryczne dla starszaka , pozwolą opanować płynność ruchów ręki.


Możemy jeszcze wspomnieć o "leniwej ósemce" , która jest wspaniałą pomocą w zabawach i ćwiczeniach polegających na przekraczaniu linii środka , koordynacji oko-ręka.

*

Mam nadzieję , że przedstawione przykłady zabawy bez zabawek zainspirują rodziców do zabaw ćwiczących  małą motorykę dziecka .

Zapraszamy do wspólnej zabawy , odwiedzania naszego blog'u i  strony na FB :) 

***

Znów papugi