Przejdź do głównej zawartości

Ciastolina

Ciastolina króluje u nas już od 4 lat. Jest tylko ciut młodsza od Maksa. Zawsze musi być w domu zapas i dziś nadrabiamy braki.
Jednak dzisiejsza ciastolina szykowana jest na jutro, na zajęcia . 
Jakie ? 
Dowiecie się w swoim czasie . 
Mamy też gotową porcję dla Maksa kuzynki Zuzi .


Przepis niezmienny od czterech lat:

2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka soli ( drobnej)
2 łyżki oleju jadalnego
1 łyżka kwasku cytrynowego
barwnik spożywczy
2 szklanki wrzącej wody

Wsypujemy do miski mąkę , sól, kwasek cytrynowy, olej  i barwnik . Wystarczy lekko zamieszać .
Następnie dolewamy  wrzącą wodę i mieszamy . Ciasto musimy dokładnie wymieszać aż zacznie gęstnieć . Gdy zgęstnieje i przestygnie na tyle ,że można dotknąć ręką. Wyciągamy ciasto na stolnicę i dobrze wyrabiamy w rękach. 
Wyrobione zostawiamy do całkowitego wystygnięcia ok. 1 h .
Ponownie wyrabiamy i chowamy do szczelnego pojemnika.

Tak wykonaną ciastolinę możemy przechowywać nawet rok. 
Nasze zapasy duże , przygotowane na jutrzejszy plener . 
Co będziemy robić ?
Dowiecie się z następnego postu. :)

Zapraszamy !


Popularne posty z tego bloga

Wielkanoc się zbliża

Przygotowania Wielkanocne czas zacząć , te domowe i te przedszkolne. Babcia wycina...wycina ...wycina zajączki. Pomysłów na nie jest wiele :
-biało-czarne obrazki dla maluszka  - kicające zające na przedszkolnym oknie - pastelowe zajączki  w ramkach  - a może tak jak na pierwszym zdj. laminować i zawiesić na drążku ....
Pomysłów może być wiele . A może ktoś szablon szuka ? Proponuję moją ulubioną stronę do papierowych szaleństw  Canon Creative Park TU . ( a TU bezpośredni link do naszych zajączków )
Miłej zabawy !!!


Rzeźba kota techniką " paper mache"

Dzieci rosną i czas na bardziej skomplikowane zajęcia plastyczne. Bez strachu , to nie jest takie trudne. Jednak "paper mache" wymaga troszkę skupienia i cierpliwości. Bardzo recyklingowa metoda , angażująca wyobraźnię dziecka.


Potrzebne materiały: -klej wikol -taśma malarska -stare gazety,papiery, rolki po papierze , balony .... -farby ( najlepiej akrylowe) i wszystko co podpowie wyobraźnie 


My mamy duże styropianowe jajo,kawałek drutu ,taśmę malarską ,wikol i białe kartki... Co można z tego zrobić ? Maks stwierdził ,że kota lub króliczka... Padło na kota ! Podczas tworzenia formy potrzebna jest pomoc babci ...później już mniej . ( przypomnę , że już kiedyś w podobny sposób Maks   robił bałwana [ tu] i pinate [ tul] )
Kształt kota już powstał wszystko wzmacnialiśmy i formowaliśmy dzięki taśmie malarskiej. Następny etap oklejenie formy kawałkami papieru przyklejonymi na rozwodniony wikol. Po wyschnięciu na drugi dzień wystarczy już tylko pomalować.  Teraz wszystko zależy od…

Kurka

Pamiętacie wczorajszy post Wielkanocny ? Dziś kolejna wycinanka pobrana z Canon Creative Park TU. Tym razem kurka :) do pobrania TU Już ponad trzy lata temu polecałam stronkę , prezentując : -mobilny Układ Słoneczny klik  -karty z dopasowaniem cieni klik -karty ze zwierzętami klik - czy dziwne klocki  klik ....
Jednak uważam ,że warto przypomnieć . Osobiście korzystam często,szczególnie : maski ,kartki świąteczne, elementy strojów , budowle czy elementy charakterystycznych ozdób w rozmowach o Świętach z różnych stron Świata.